Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy korzystające z podwykonawców na celowniku ZUS

02 marca 2023 | Kadry i Płace | Łukasz Chruściel

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE | Jeżeli pracownik podwykonawcy (pracodawca) świadczy usługi na podstawie umowy zlecenia z zamawiającym (zleceniodawca), to przychód z umowy zlecenia nie może być traktowany jak przychód ze stosunku pracy na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że tego przychodu nie dolicza się do przychodu ze stosunku pracy i pracodawca nie może zostać obciążony obowiązkiem uiszczenia składek z tego tytułu.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 20 kwietnia 2022 r. (III AUa 1291/20).

Przedmiotem rozpatrywanej sprawy było odwołanie pracodawcy jako płatnika składek od decyzji ZUS nakazującej uwzględnienie w podstawie wymiaru składek przychodu pracownika osiągniętego w ramach umowy zlecenia zawartej z kontrahentem pracodawcy. Pracodawca w tej sytuacji był podwykonawcą swojego kontrahenta i świadczył na jego rzecz usługi. Dodatkowo kontrahent zawarł z pracownikiem umowę zlecenia, za co pracownik otrzymywał wynagrodzenie od kontrahenta, czyli swojego zleceniodawcy. ZUS uznał, że w takiej sytuacji przychody uzyskane przez pracownika w ramach umowy zlecenia podlegają na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) zliczeniu z przychodami z umowy o pracę i powinny stanowić podstawę oskładkowania. ZUS uznał, że wykonywanie zlecenia jest pracą wykonywaną na rzecz swojego pracodawcy.

Pracodawca odwołał się od tej decyzji. Sąd I instancji oddalił odwołanie. Dopiero sąd II instancji po rozpoznaniu apelacji zmienił wyrok I instancji oraz poprzedzającą go decyzję i uznał, że w tej sytuacji nie ma podstaw do zaliczenia przychodu ze zlecenia do podstawy oskładkowania z umowy o pracę.

Komentarz eksperta

Łukasz Chruściel

radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12510

Wydanie: 12510

Spis treści

Moje pieniądze

Zamów abonament